حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

شرکت رهاب صنعت سپاهان
32352861 - 031
6 راهکار برای خنک کردن گیربکس صنعتی

6 راهکار برای خنک کردن گیربکس صنعتی

زمان مطالعه : 3 دقیقهآخرین بروزرسانی : 8 خرداد 1403تعداد بازدید : 39
فهرست مطالب

فرآیند خنک کردن گیربکس صنعتی به طول عمر دستگاه کمک شایانی می‌کند. به منظور جلوگیری از افزایش دمای گیربکس، لازم است ابتدا اطلاعات کافی درباره علل گرم شدن آن کسب کرده و سپس راهکارهای مناسب برای خنک کردن دستگاه را بررسی کنید.

علل اصلی افزایش دمای گیربکس صنعتی

هنگام کار با دستگاه، ممکن است تغییراتی در دمای بدنه و شفت گیربکس ایجاد شود که این نشان از مشکلی در عملکرد دستگاه می‌باشد. به طور مثال، ممکن است از شفت‌ها دودی ساطع شود که نشان از وجود اصطکاک و مشکلات مکانیکی در گیربکس می‌باشد. یا اگر شاهد تغییر رنگ در سطوح که ناشی از سوختگی است بودید، دلیل آن بالا رفتن دما به اندازه‌ای است که قطعات پلاستیکی داخل گیربکس آسیب دیده‌اند. به طور کلی می‌توان گفت که بالا رفتن دما در گیربکس‌های صنعتی به سه دلیل اصلی بستگی دارد که به شرح زیر است:

سفت شدن یاتاقان‌ها

در صورتی که یاتاقان‌های گیربکس بیش از حد مطلوب سفت شده باشند، امکان بالا رفتن اصطکاک بین آن‌ها و دیگر قطعات افزایش پیدا می‌کند که منجر به داغ شدن گیربکس می‌شود. به منظور جلوگیری از این مسئله، باید به صورت دوره ای و مستمر میزان سفتی یاتاقان‌ها ها چک شود و از سفت بودن اصولی و صحیح آن اطمینان حاصل گردد.

اشتباه در ضریب کار و یا بار زیاد

یکی از فاکتورهایی که توجه به آن جهت جلوگیری از افزایش دمای گیربکس الزامی است، بررسی ضریب ایمنی از طریق کاتالوگ دستگاه می‌باشد. شاید لازم باشد گیربکس بزرگ‌ تری تهیه نمایید.

روغن کاری نادرست و یا ناکافی

در صورتی که روغن گیربکس به درستی تعویض نشود و یا به میزان ناکافی به کار رفته باشد، سبب افزایش دمای دستگاه می‌شود. روغن‌کاری نادرست خود را با علائمی که در زیر عنوان می‌شود نشان خواهد داد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب روغن گیربگس صنعتی

  • لرزش
  • سر و صدای بیش از اندازه
  • گرمای بیش از حد

راهکارهای خنک کردن گیربکس صنعتی

همان‌گونه که در بالا به آن اشاره شد، افزایش دمای گیربکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. حالا که اطلاعات کافی از دلایل این موضوع کسب کردیم، به سراغ راهکارهایی به منظور خنک کردن گیربکس صنعتی میرویم.

انتخاب روغن مناسب و روغن کاری اصولی

هنگام تهیه روغن، در نظر گرفتن نیرو و فشار وارده به دستگاه الزامی است و باید با دقت به این موارد، روغن مناسب خریداری شود. توجه داشته باشید که برخی از روغن‌ها بافت مولکولی از هم گسیخته‌ای دارند که به سرعت می‌سوزند و آسیب‌های جدی به دستگاه وارد می‌کنند. پس از انتخاب روغن مناسب، روغن‌کاری اصولی یکی از عملکردهایی است که به طول عمر دستگاه کمک می‌کند. این مسئله تأثیر بسزایی در روانکاری مطلوب قطعات و تثبیت دمای درون گیربکس دارد. بنابراین، از روغن مناسب استفاده کنید تا دمای گیربکس به صورت محسوسی کاهش یابد.

ایجاد رطوبت مناسب در محیط کار

یکی از عوامل مؤثر در خنک شدن گیربکس، رطوبت مناسب در محیط کار است. به طوری که هر چه میزان رطوبت کاهش یابد، دمای دستگاه افزایش می‌یابد. با استفاده از انواع دستگاه‌های رطوبت‌سازی صنعتی، رطوبت محیط را تنظیم نمایید.

استراحت دادن به گیربکس صنعتی در فواصل زمانی منظم

به منظور افزایش عمر گیربکس، ضروری است که هنگام کار با آن، در فواصل مشخص، اجازه دهیم دستگاه استراحت کند. این اقدام مانع از افزایش دما، سوختن روغن و کاهش عمر دستگاه می‌شود.

به کار بردن سینک حرارتی آلومینیومی

کارشناسان حوزه صنعت به این نتیجه رسیده‌اند که به منظور خنک کردن گیربکس، استفاده از سینک آلومینیومی در دستگاه مناسب است. زیرا آلومینیوم از شاخص جذب گرمای بالایی برخوردار است و به همین دلیل در صورت افزایش دمای گیربکس، بخش اعظمی از گرما را به خود جذب کرده و از بروز مشکل در آن جلوگیری می‌کند.

نصب فن مناسب

از رایج‌ترین روش‌های خنک کردن گیربکس، استفاده از فن است. به عنوان مثال، می‌توانید از فن الکتروگیربکس SEW که بر روی موتور گیربکس SEW نصب می‌شود، استفاده کنید. شایان ذکر است که در صورتی که گیربکس و موتور نزدیک به هم قرار دارند، به منظور کاهش دما از فن‌های جداگانه استفاده نمایید. در این شرایط، برای اطمینان از عملکرد فن‌ها، به طور منظم فیلترهای هوا را چک کنید.

استفاده از آب

استفاده از آب به منظور کاهش دمای گیربکس صنعتی امری رایج است. برای استفاده از آب، لازم است از عایق‌بندی دستگاه مطمئن شوید. همچنین باید به صورت منظم دستگاه را برای احتمال نشت آب و نیاز به تعویض و تمیز کردن فیلترهای هوا بررسی نمایید.

گیربکس‌ها نقش گسترده‌ای در انواع صنایع دارند. به همین دلیل، نگهداری صحیح از این دستگاه‌ها به روند صحیح کار و افزایش طول عمر مفید آن‌ها کمک شایانی می‌کند. هدف از انتشار این مقاله، دلایل افزایش دما در گیربکس‌ها و همچنین ارائه راهکارهایی برای خنک کردن آن‌ها بود. امیدواریم با مطالعه آن، اطلاعات کافی و لازم را کسب کرده باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 11 =